Autor: Aleksandra Karaś

Po czym poznam, że moje dziecko je wystarczająco dużo mleka z piersi?

„Czy moje dziecko się najada?” – to częsta wątpliwość mam, które karmią naturalnie. Wszak piersi nie mają żadnej miarki, dzięki której widzielibyśmy, ile dziecko rzeczywiście zjadło. Po czym można poznać, że dziecko pobiera wystarczająco dużo mleka z piersi?

Karm odpowiednio często…

Zasada pierwsza jest taka, że karmić należy na każde żądanie/życzenie dziecka, a podczas nawału również na życzenie mamy karmiącej. Minimum to 8 – 12 karmień na dobę (w tym co najmniej 1 – 2 razy w nocy).

Karm prawidłowo…

O tym, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi przeczytasz w artykule: Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi – kliknij 

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Przyglądaj się dziecku podczas karmienia i słuchaj…

Obserwuj, jak Twoje dziecko zachowuje się będąc przy piersi – czy jest spokojne, rozluźnione, czy raczej spięte i zdenerwowane… Nasłuchuj, czy przełyka pokarm – powinnaś słyszeć głoskę „K” podczas przełknięcia. Zwróć uwagę na to, czy przełknięcia są regularne, miarowe, czy raczej dziecko łyka tylko sporadycznie.

Badaj swoje piersi…

Zbadaj, jak twarde, jak duże są Twoje piersi przed karmieniem i zrób to samo po karmieniu. W pierwszych dobach po urodzeniu dziecka możesz jeszcze nie poczuć żadnej różnicy, ponieważ piersi dopiero się „rozkręcają” z produkcją pokarmu, ale na późniejszym etapie, różnica, jaką odczujesz, może być dla Ciebie dodatkowym wyznacznikiem, że dziecko skutecznie opróżnia pierś.

Zawartość pieluszek

Zwróć uwagę na zawartość pieluszek – jeżeli dziecko wydala, to znaczy, że przyjmuje. Dziecko karmione piersią powinno jednak „brudzić” i moczyć odpowiednią ilość pieluszek:

SIUSIU

KUPKA

1-2 DOBA

1-2 pieluchy nieznacznie mokre (lub wcale)

1-2 smółka

(stolec czarny lub ciemnozielony)

3-4 DOBA

3-5 mokrych pieluszek

3-4 kupki przejściowe

(zwykle brązowe, zielone)

5-7 DOBA

4-6 mokrych pieluszek

(mocz jasny, klarowny)

Co najmniej 3-4 kupki na dobę

(papkowate, żółte, musztardowe, mogą zdarzać się zielone)

2-6 TYGODNI

6-8 mokrych pieluszek

(mocz jasny, klarowny)

Po 6 tygodniu kupki nie są wskaźnikiem skutecznego karmienia piersią (mogą pojawiać się wtedy nawet raz na kilka dni)

Uwaga!

Kontrolując wagę dziecka karmionego piersią w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę spadek masy ciała dziecka w pierwszych dobach jego życia. Spadek ten nie powinien przekraczać 7% – 10% ubytku masy urodzeniowej. Jeżeli ubytek masy ciała noworodka jest wyższy niż 7% należy skonsultować akt karmienia, sposób przystawiania do piersi, mechanizm ssania dziecka, itp. ze specjalistą od laktacji (najlepiej Certyfikowany Doradca Laktacyjny lub Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny).

Kolejnym „wagowym” wskaźnikiem skutecznego karmienia piersią jest odbicie noworodka od najniższej spadkowej masy ciała i osiągnięcie przez niego masy, jaką miał przy urodzeniu – powinno to nastąpić nie później niż w 10 – 14 dobie życia maluszka.

Dalsze wagowe normy wzrostu dla niemowląt karmionych piersią opracowane przez Ruth Lawrence wyglądają tak:

OKRES

PRZYROST

0 – 3 miesiące

26–31 g/dobę

3 – 6 miesięcy

17–18 g/dobę

6 – 9 miesięcy

12–13 g/dobę

9 – 12 miesięcy

9 g/dobę

Rodzice mogą również korzystać z pomocy siatek centylowych do oceny tempa wzrostu ich niemowląt. Siatki centylowe dla dzieci karmionych naturalnie dostępne są na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (www.who.int/childgrowth).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy problemów laktacyjnych wskazana jest konsultacja w poradni laktacyjnej lub konsultacja pediatryczna.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023