Autor: Joanna Burdzicka-Wołowik

Miłość od poczęcia. Czy komunikujesz się ze swoim maluszkiem?

Czy wiesz, że około 24 tygodnia dziecko zaczyna słyszeć głosy docierające do niego z zewnątrz? Jeśli do tej pory nie próbowałaś nawiązywać kontaktu ze swoim maluszkiem to jest najlepszy moment aby zacząć razem słuchać muzyki i prowadzić rozmowę. No może na razie monolog ale bardzo przydatny dziecku. Naukowcy udowodnili, iż rozmowa, śpiew i czytanie rytmicznych opowiadań, wierszyków nienarodzonemu jeszcze dziecku, ma ogromny wpływ na jego rozwój psychiczny i fizyczny.

Rodzaje komunikacji prenatalnej

Chcę dzisiaj zachęcić Cię do codziennego nawiązywania kontaktu z istotką mieszkającą pod Twoim sercem. Oprę się głównie na zmyśle słuchu, ale pamiętaj, że komunikacja prenatalna odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze jest to łączność hormonalna. Hormony wydzielane pod wpływem stresu lub euforii i radości docierają do dziecka wraz z krwią. Emocje te utrwalają się i mają wpływ na późniejsze życie. Dlatego tak ważne jest, aby w ciąży dużo się śmiać, cieszyć i relaksować. Po drugie myślę o komunikacji behawioralnej, związanej ze szczególnymi zachowaniami.

Czy maluch w brzuchu słyszy?

O tak! Chociaż aparat słuchowy dojrzewa dopiero ok. 30 tygodnia ciąży, to już od 24 tygodnia dziecko słyszy to co dzieje się na zewnątrz brzucha mamy. Jeśli zastanawiasz się jak to wygląda proponuję abyś nalała do wanny wody i zanurzyła uszy. Sposób w jaki będziesz wtedy słyszała, co mówią domownicy lub co się dzieje w łazience, jest bardzo zbliżony do tego co słyszy maleństwo w Twoim łonie. Oczywiście słyszy ono o wiele więcej. Przecież docierają do niego też dźwięki z wnętrza brzucha. Czy wiesz, że praca żołądka i jelit to hałas rzędu 85 decybeli?

Jak możesz nawiązać kontakt?

Istnieje wiele sposobów na prenatalną łączność.

Jeśli chcesz jak najwcześniej zacząć pracę nad rozwojem intelektualnym Twojego dziecka to już dzisiaj nawiązuj z nim więź. Znam położne, które uznają że taki kontakt z maluchem ułatwia przebieg porodu.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023