Autor: Joanna Burdzicka-Wołowik

Nastawienie psychiczne a sprawność akcji porodowej

Poród to długo wyczekiwany ale i stresogenny moment macierzyństwa. Przez całą ciążę towarzyszą Ci różne emocje, które nasilają się w trzecim trymestrze. Mogą mieć one wpływ na przebieg akcji porodowej, dlatego szczególnie w ostatnich miesiącach warto jest zadbać o pozytywne nastawienie.

Zbliżasz się powoli do dnia, kiedy spotkasz swoje maleństwo po drugiej stronie brzucha? Prawdopodobnie w Twojej głowie kłębią się różne emocje. Podczas porodu istnieje silna łączność między umysłem a Twoim ciałem.  Twoje myśli, emocje i nastawienie mają ogromny wpływ na to jak będzie postępować akcja porodowa.

Co da Ci pozytywne nastawienie?

Pozytywne nastawienie sprawia, że poród jest bezpieczniejszy dla Ciebie i Twojego maluszka oraz nie pozostawia traumatycznych odczuć. Znana położna Ina May Gaskin w swojej książce „Poród naturalny” opisuje wpływ umysłu na rozwarcie szyjki macicy. Zdarza się, iż emocje jakie pojawiają się w naszych głowach wstrzymują akcję, ale okiełzanie ich, poradzenie sobie z natrętnymi myślami odblokowuje ciało i przyśpiesza poród. Kobiety, które mają pozytywne nastawienie rodzą szybciej, łatwiej i pomimo bólu, przeżywają poród jako piękne, wzbogacające doświadczenie. Pozytywne nastawienie zmniejsza także napięcie ciała, przez co ból jest krótszy i słabszy.

Czynniki mające w pływ na budowanie nastawienia do porodu:

Na Twoje nastawienie wpływają osoby jakimi się otaczasz, Twoja wyobraźnia,  miejsce porodu oraz to czy wszystko  przebiega zgodnie z planem. Dlatego  budując swój stosunek do tego wydarzenia postaraj się zadbać o kilka ważnych aspektów. Już na początku trzeciego trymestru napisz plan porodu, przygotuj wszystko co może przydać się w szpitalu lub w domu jeśli decydujesz się na poród domowy, zaplanuj czy chcesz rodzić sama, czy w obecności partnera, kogoś bliskiego lub douli. Postaraj się otaczać odpowiednimi osobami, które pozytywnie opowiadają o cudzie narodzin a unikaj osób z tendencją do tworzenia czarnych wizji. U wielu kobiet przyczyną zwiększonego strachu przed porodem są negatywne wyobrażenia o nim. Uruchom swoją wyobraźnię i stosuj tak zwany trening wyobrażeniowy. W najbardziej wyrazisty sposób w jaki potrafisz oczyma wyobraźni zobacz jak przychodzi na świat Twoje maleństwo. Zauważ swoje emocje, to co Ci pomaga je rozładować, kto przy Tobie stoi i jak wygląda Twój maluszek. Dokładnie wyobrażaj sobie jaki ma nosek, jakie oczka, czy posiada włoski? W wielu miastach odbywają się kręgi kobiet, w których uczestnictwo ma pozytywny wpływ na nastawienie do porodu.

Prawo przyciągania.

Sposób w jaki spostrzegasz poród powoduje, przyśpieszenie lub spowolnienie akcji porodowej. Dlatego zadbaj o pozytywne myśli. Psychologia mówi o istnieniu „prawa przyciągania”. Obejrzyj film Sukces a zrozumiesz jak działa to prawo. W dużej mierze to od Ciebie zależy przebieg Twojego porodu. Dlatego uśmiechaj się i stosuj ważne afirmacje „dam radę”, „jestem silna”, „wierzę we własne siły, mam moc”. Wyzbądź  się przesądów, wystrzegaj się negatywnych wyobrażeń i lęków. Warto szukać pozytywnego wsparcia.

A oto fragment z Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:

https://www.facebook.com/127723311188730/videos/661559941332760

All rights reserved © Koncept Bobo 2023