Autor: Anna Nowak-Duda

Wywoływanie porodu - naturalne i farmakologiczne sposoby

Jak przekonać dziecko do opuszczenia twojego brzuszka? Co to jest indukcja, kiedy się ją wykonuje. Dlaczego czasem trzeba przyspieszyć poród.

Indukcja to sztuczne wywołanie czynności skurczowej macicy. Czasami trzeba przyspieszyć rozpoczęcie porodu. Może być to związane z sytuacjami, które są podyktowane dobrem dziecka, bądź matki. Zespoły chorobowe takie jak np. cukrzyca ciążowa, zagrożenie zatruciem ciążowym lub nadciśnienie tętnicze mogą być niebezpieczne, dlatego w tych przypadkach czasem zaleca się sztuczne wywołanie skurczy porodowych nawet przed 40 tyg. ciąży. Jest wiele wskazań zdrowotnych, w których należy przemyśleć decyzję o indukcji porodu, natomiast nie będę tutaj wymieniać wszystkich. Kolejną sytuacją, w której może zapaść decyzja o indukcji porodu to ciąża przeciągająca się powyżej 41 tygodnia, przez co może wzrastać ryzyko zagrożenia zdrowia maluszka, oraz sytuacja gdy pęcherz płodowy już dawno pękł, a skurcze nadal się nie pojawiły.

Zanim zacznę mówić o indukcji farmakologicznej, porozmawiamy o metodach naturalnych wywoływania porodu. Maluch siedzi w brzuchu już ponad 40 tyg. i ani myśli o tym, żeby wyjść. Jest mu u ciebie tak dobrze, że trzeba go przekonać do wyjścia.  

Są to najczęściej stosowane naturalne metody. Nie zdziw się, jeśli usłyszysz jeszcze inne. Niektóre preparaty homeopatyczne oraz  ziołowe często wymieniane są jako naskurczowe, ale uważaj, żeby nie przedobrzyć. Jeśli nie znasz ich działania, nie zażywaj ich. Jeśli chodzi o sposoby wywoływania porodu w szpitalu, to zaczyna się od preindukcji porodu, która polega na farmakologicznym lub mechanicznym działaniu. Ma to na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy poprzez jej zmiękczenie oraz wywołanie jej rozwierania. 

Jak każdy zabieg wszystkie z opisanych metod posiadają za i przeciw.  Na każdy zabieg musisz wyrazić zgodę. Jeśli indukcja zakończy się niepowodzeniem, bądź wystąpią przeciwwskazania do porodu drogą pochwową, wtedy poród może zakończyć się przez cięcie cesarskie.

Tak jak widzisz czasem indukcja porodu jest potrzebna. Mimo, że istnieje wiele metod naturalnych, farmakologicznych czy mechanicznych maluszek nie zawsze chce samodzielnie wyjść na świat. 

Jeśli zajdzie potrzeba indukcji porodu, pamiętaj, aby poprosić personel o rozpoczęcie od najmniej inwazyjnych metod. Czyli zacznij od masażu brodawek sutkowych, poruszania się, czy użycia żelu z prostaglandyną. Oksytocyna powinna być ostatnią metodą, bądź powinna być stosowana w połączeniu z którąś z wymienionych wcześniej metod.

A jak wygląda pierwszy okres porodu i kiedy można stwierdzić, że poród się już zaczął? Obejrzyj fragment Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:

https://www.facebook.com/127723311188730/videos/3102222626671755

All rights reserved © Koncept Bobo 2023