Autor: Aleksandra Kociuk

Ból przy stosunku po porodzie – norma czy nie?

Kiedyś każde zbliżenie intymne było dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. 
Po porodzie nie chcesz nawet myśleć o seksie… Boisz się bólu, zastanawiasz się czy rany wystarczająco się zagoiły i czy szwy wytrzymają? Bardzo ważne jest, aby do pierwszego zbliżenia po porodzie dobrze się przygotować – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Czasami zdarza się, że kilka pierwszych stosunków może wiązać się z dyskomfortem, ale w zdecydowanej większości przypadków taka sytuacja nie jest groźna, a obawy są niepotrzebne. Gdy poród był prawidłowy, okres połogu minął bez powikłań, a lekarz ginekolog podczas wizyty kontrolnej nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, stosunek seksualny nie powinien być bolesny.

Dobrze jest porozmawiać z partnerem o tych obawach – jeśli będzie on ostrożny i delikatny, bólu prawdopodobnie uda się uniknąć. Gdy jednak bardzo boisz się zbliżenia, poproś partnera o dodatkowy czas, nie musicie od razu przechodzić do pełnego stosunku.

Zdarza się, że podczas współżycia pojawia się niewielkie krwawienie. Prawdopodobnie powstało ono wskutek drobnego uszkodzenia nabłonka pochwy. Z powodu gwałtownego spadku poziomu estrogenów i progesteronu po porodzie, ścianki pochwy są skąpo nawilżone, a często niemal suche. Jest to stan przejściowy, a ryzyko urazu można zmniejszyć stosując intymny krem lub żel nawilżający.

Niski poziom estrogenów zmniejsza także elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy, ale to również jest chwilowe. Po okresie karmienia piersią poziom hormonów się unormuje i estrogeny znów zadbają o Twoją kobiecość.

Chcąc bezpiecznie wrócić do seksu, zastosuj się do kilku podstawowych zasad:

Wiele par przyznaje, że odkąd zostali rodzicami, współżycie daje im nawet więcej radości niż dawniej. To wcale nie żart! Wam również tego życzę!

Przeczytaj także Seks a ciąża

All rights reserved © Koncept Bobo 2023