Autor: Polski Bank Komórek Macierzystych

KREW PĘPOWINOWA – PRAWDA I MITY

Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Chcąc przygotować się na przyjęcie Maluszka szukasz informacji o produktach i usługach w Internecie. Jednak czy Internet jest źródłem, któremu powinnaś w 100% ufać?

Żyjemy w czaszach, gdy postęp wyprzedza myśl. Liczy się nie tylko wartość informacji, ale szybkość z jaką ją pozyskujemy. Wiele decyzji podejmowanych pod wpływem artykułów i opinii z Internetu jest błędnych, gdyż powiela on po prostu istniejące mity. Wynika to z tego, że większość autorów skupionych jest na szybkości przekazywanych informacji, a nie na ich jakości. Podobnie jest z krwią pępowinową. Jest wiele opinii i artykułów w Internecie, które prezentują skrajne punkty widzenia. A jak jest naprawdę?

Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.

PRAWDA: Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które mogą dawać początek innym komórkom. Wykorzystywane są one w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych [podobnie jak szpik]. Od kilku lat podaje się je również dzieciom z autyzmem i mózgowym porażeniem dziecięcym.

Dziecko nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

FAŁSZ: Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka od którego zostały pobrane jak i jego rodzeństwa. Co ważne: najnowsze dane wskazują, że prawdopodobieństwo bycia leczonym komórkami macierzystymi w trakcie całego naszego życia wynosi 1 do 100. To więcej niż w przypadków chorób, na które szczepione są dzieci- pneumokoków, rotawirusów czy meningokoków.

Przy zabiegu pobrania krwi pępowinowej pozbawia się dziecko możliwości by krew tłoczona między maleństwem a łożyskiem w jak największej ilości dostała się do młodego właśnie rodzącego się organizmu

FAŁSZ: Zabieg pobrania krwi pępowinowej nie narusza przebiegu porodu. Jest bezpieczny zarówno dla Matki jak i dla Dziecka. Krew pobierana jest w momencie kiedy dziecko oddzielone jest już od pępowiny, a pobiera się to co jest niepotrzebne biologicznie.

W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę - a to nie jest refundowane.

FAŁSZ: Przeszczepienie komórek macierzystych krwi pępowinowej jest stosowane jako standardowa metoda leczenia ponad 80 ciężkich chorób. W Polsce przeszczepianiem komórek macierzystych u dzieci zajmują się ośrodki w Lublinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Takie standardowe przeszczepienia są refundowane. Nierefundowane są tylko niestandardowe formy leczenia komórkami np. w autyzmie czy mózgowym porażeniu dziecięce. Jednak także one są już dostępne w Polsce.

Jeśli masz wątpliwości co to pozyskania krwi pępowinowej, najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z położną lub lekarzem. Możesz porozmawiać z bankami (niektóre umożliwiają możliwość konsultacji z lekarzem), bądź krytyczna, sprawdź i dopytuj, przeczytaj umowę a na koniec SAMA podejmij świadomą decyzję.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023