Autor: Tomasz Chodkowski

Dlaczego potrzebujesz laktatora i kiedy powinnaś odciągać pokarm?

Wiele z Was zastanawia się w jakich sytuacjach potrzebny jest laktator. Sytuacji takich jest dość dużo, a w niektórych z nich profesjonalny odciągacz pokarmu staje się najlepszym „przyjacielem” i ratunkiem dla mamy.

Kiedy należy odciągać pokarm?

Jaki laktator kupić?

Kupując laktator powinnaś przede wszystkim zastanowić się nad bezpieczeństwem tego typu urządzeń, zarówno dla Ciebie, jak i pokarmu, a co za tym idzie dla zdrowia Twojego maleństwa.

Są cztery klasy bezpieczeństwa odciągaczy pokarmu, ale skupmy się na cechach najbezpieczniejszych laktatorów dostępnych na rynku.

Po pierwsze urządzenie powinno być wyrobem medycznym, dzięki temu gwarantuje najwyższy standard. Po drugie laktator powinien pracować w systemie zamkniętym, inaczej nazywanym separacją mediów. Oznacza to, że ani pokarm, ani środowisko piersi nie dostaje się do silniczka ani drenu. Tych elementów laktatora nie można łatwo wyczyścić i poddać sterylizacji, więc bez separacji mediów, może w nich dochodzić do powstawania pleśni, czy  gromadzenia się i namnażania niebezpiecznych bakterii. Bezpieczne laktatory klasy 4, możesz spotkać w szpitalu, wypożyczalni sprzętu laktacyjnego, ale również w sklepach stacjonarnych i online.

Zwrócić także uwagę na dodatkowe cechy laktatora, które są równie ważne i mają wpływ na komfort, efektywność odciągania pokarmu i poczucie bezpieczeństwa, tj.:

Zapewne nie raz zastanawiałaś się nad zakupem laktatora używanego. W przypadku urządzeń poniżej 3 klasy bezpieczeństwa, bezwzględnie odradzamy takie rozwiązanie. Jest ono nieeleganckie (lub nieświadome) ze strony osoby sprzedającej i niebezpieczne dla osoby kupującej. Jeśli zdecydujesz się na kupno laktatora „z drugiej ręki” z 4 klasą bezpieczeństwa, po wymianie akcesoriów takich jak lejek i butelka, możesz bez obaw korzystać z urządzenia.

Kiedy kupić laktator i jaki model wybrać

Pozostaje równie ważne pytanie kiedy powinnaś zdecydować się na zakup laktatora. I tutaj wielu ekspertów odpowiada „to zależy”. Przed porodem dobrze jest sprawdzić, czy szpital, w którym będziesz rodzić posiada na stanie profesjonalne laktatory. Jeśli tak, to w przypadku problemów laktacyjnych, położna lub doradca laktacyjny udostępni Ci sprzęt na czas pobytu w szpitalu. Jeśli laktatorów na oddziale nie ma, to warto mieć ze sobą takie urządzenie spakowane w torbie do szpitala.

Wybór modelu laktatora jest uzależniony od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Na rynku możesz spotkać kilkanaście wiodących marek i większość z nich w swojej ofercie posiada 3 modele - ręczny, elektryczny pojedynczy oraz elektryczny podwójny.

Podstawowym rozwiązaniem jest wybór laktatora ręcznego.

Zwróć uwagę przy wyborze, czy dany model można rozbudować do wersji elektrycznej jeśli zajdzie taka potrzeba. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas.

 Drugą alternatywą są modele elektryczne. Są droższe, ale wygodniejsze przy częstym używaniu. Tutaj też należy zwrócić uwagę, czy laktator pojedynczy można rozbudować do wersji podwójnej. Wystarczy, że dokupisz końcówkę z lejkiem i butelką i podłączysz do silniczka. Takie rozwiązanie zapewni Ci więcej mleka w krótszym czasie oraz pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Jeśli natomiast spodziewasz się bliźniaków lub jesteś w ciąży mnogiej polecamy Ci od razu wybór podwójnego laktatora elektrycznego. Będziesz mogła odciągać pokarm w czasie krótszym o połowę, a przy maluchach każda chwila jest na wagę złota.

Tabela - Sprawdź, który laktator jest dla Ciebie najlepszy?

Więcej mleka

Na koniec mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak zwiększyć efektywność odciągania pokarmu:

All rights reserved © Koncept Bobo 2023