Autor: Dorota Pośpiech

Jak wybrać pierwszy wózek?

Wózek to pierwszy środek lokomocji Twojego dziecka. Mimo tylu modeli i marek dostępnych obecnie na rynku, wybór tego idealnego często przysparza wiele trudności. Jeśli zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszego wózka, postaw przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort maleństwa.

Nie rezygnuj z gondoli

Niektórym rodzicom wydaje się, że zakup wózka głębokiego to niepotrzebny wydatek i rozglądają się od razu za wózkiem spacerowym. Inni rezygnują z gondoli na rzecz adaptera do fotelika samochodowego. To duży błąd. Fizjoterapeuci podkreślają, że dziecko w pierwszych miesiącach życia powinno jak najwięcej czasu spędzać na płaskim podłożu. W foteliku samochodowym zamontowanym do stelaża dziecko nie ma takiej możliwości, a jego kręgosłup jest narażony na nienaturalną pozycję. Wózek spacerowy nie jest dostosowany do potrzeb noworodka i nie ma odpowiedniej amortyzacji. Dlatego wózek z gondolą jest najlepszym środkiem transportu dla noworodka i niemowlęcia do około szóstego miesiąca życia, zwłaszcza na długie spacery, podczas których dziecko zazwyczaj śpi.

Na co zwracać uwagę

Pierwszą rzeczą, której warto się przyjrzeć wybierając wózek, są koła i odpowiednia amortyzacja. Ma to znaczenie zarówno dla komfortu dziecka, jak i osoby prowadzącej wózek. Jeśli mieszkasz na wsi, planujesz częste wypady do lasu lub masz w okolicy wiele wyboistych ścieżek, wybierz wózek z dużymi, pompowanymi kołami. Dobre koła przydadzą się także w mieście, gdzie poruszając się po chodnikach musisz często podjeżdżać pod krawężniki.

Kolejnym ważnym elementem jest solidny stelaż. Jeśli jesteś zmotoryzowaną mamą, przetestuj mechanizm składania i rozkładania wózka. Powinien działać płynnie i nie przysparzać większych trudności. Przy okazji testów sprawdź koniecznie, czy złożony wózek zmieści się do bagażnika Twojego samochodu! Jeśli zamawiasz wózek w sklepie internetowym, poszukaj informacji o wymiarach wózka po złożeniu. Oprócz gabarytów wózka, zwróć uwagę na jego wagę. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy lub będziesz musiała często dźwigać wózek, wybierz aluminiowy stelaż, który jest o wiele lżejszy niż pozostałe. Przyglądając się konstrukcji wózka pamiętaj, że dużym udogodnieniem jest pojemny kosz na zakupy – koniecznie taki, do którego będziesz miała łatwy dostęp.

Oglądając gondole w różnych modelach wózków, porównaj je pod względem wielkości. Szeroka gondola ma znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy niemowlę jest dodatkowo ubrane w kombinezon. Troszcząc się o dobre samopoczucie dziecka latem, zwróć uwagę na daszek, który powinien skutecznie chronić niemowlę przed promieniami słonecznymi. Dużo bardziej sprawdza się tutaj powiększona, rozkładana budka niż np. parasolka. Bez względu na porę roku przyjrzyj się tapicerce wózka – kieruj się nie tylko względami wizualnymi, ale także praktycznymi. Zwróć uwagę na jakość materiału i łatwość czyszczenia. Niektóre tapicerki można zdjąć i wyprać w pralce. Inne wymagają czyszczenia ręcznego. Wybierając wózek zwróć też uwagę, czy w cenie wózka producent uwzględnił niezbędne akcesoria, typu torba do wózka i folia przeciwdeszczowa.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023