Autor: Aleksandra Szmytko

Wzmożone napięcie mięśni dna miednicy

Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów i podejrzewasz problem wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy, najlepiej poszukaj w swojej okolicy fizjoterapeuty/osteopaty uroginekologicznego. Ci specjaliści właśnie za pomocą odpowiedniej aparatury i badań potrafią fachowo ocenić stan twojego dna miednicy.

Grupy ryzyka:

Niektóre objawy:

Co robić?

Generalnie przy wzmożonym napięciu unikamy klasycznych ćwiczeń „Kegla” które polegają głównie na napinaniu. Tutaj potrzebne jest rozluźnianie, odciążanie dna miednicy, nierzadko trening autogenny metodą Schultza.

Dbaj również na co dzień o prawidłową postawę- łopatki ściągnięte do tyłu, szyja wyciągnięta do góry, miednica, biodra w neutralnym ustawieniu a nie podwinięte pod siebie. Nie napinaj ciągle brzucha. Wykonuj świadomie kilka razy dziennie ćwiczenia oddechowe. Z wdechem nosem nabierz powietrza aż w dolne partie brzucha, a wraz z wydechem powoli wypuszczaj powietrze ustami. Na rozluźnienie miednicy dobrze działają również pozycje odwrócone czyli takie, w których miednica znajduje się nieco wyżej niż barki a kolana szerzej niż stopy. Np. w klęku japońskim, z głową opartą o dłonie położone na macie; unoszenie bioder w leżeniu na plecach bądź unoszenie nóg do góry/oparcie nóg o krzesło czy ścianę.

Przeczytaj także "Osłabione mięśnie dna miednicy":

Osłabione mięśnie dna miednicy

All rights reserved © Koncept Bobo 2023