Autor: Aleksandra Szmytko

Jak stworzyć idealny plan porodu?

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się świadomość kobiet dotycząca praw ciężarnej i rodzącej. W znacznej mierze jest to zasługa Fundacji Rodzić po Ludzku, która od wielu lat o te prawa walczy. Równocześnie zwiększyło się zainteresowanie tematem Planu Porodu.

O co właściwie z nim chodzi i czemu służy?

Plan porodu jest dokumentem, który załączamy do całości dokumentacji medycznej i wręczamy położnej na porodówce. Przygotowuje się go wcześniej wraz z prowadzącym lekarzem lub położną.  Należy standardów opieki okołoporodowej, a Ministerstwo Zdrowia zaleca aby każdy szpital miał przygotowany gotowy formularz dla ciężarnych.

Oczywistym jest fakt, że nie da się wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Nawet mając przygotowany najlepszy plan porodu trzeba wziąć poprawkę na niespodziewane obroty akcji. Jestem jednak przekonana, iż przez okres dziewięciu miesięcy można naprawdę solidnie i pięknie przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny, minimalizując ryzyko wystąpienia „niespodzianek”. Wymaga to nieco determinacji i samozaparcia oraz wsparcia ze strony otoczenia. Zadbanie o odpowiednią dietę (nie jako sposób odchudzania a właściwego odżywiania), dobry ruch, pracę z ciałem, oddechem- to wszystko sumuje się dobrym porodem i startem w karmieniu piersią.

Jak go stworzyć idealny plan porodu kiedy…. ?

Jeśli planujesz poród w Domu Narodzin bądź własnym domu, wtedy nie masz żadnych problemów z określeniem warunków porodu ponieważ z pewnością zrobisz to wcześniej.

Oczywiście dokument ten nie jest niczym obligatoryjnym, nie musisz mieć go przy sobie. Z moich licznych obserwacji wynika jednak,  iż personel medyczny patrzy nieco innym okiem kiedy przychodzi świadoma, wymagająca i uśmiechnięta kobieta. Bądźmy pewne siebie, szanujmy i wymagajmy szacunku.

A sam poród? Jaki by nie był, każda z nas z pewnością znajdzie w sobie tyle siły żeby go przeżyć!  Nie ma co się martwić na zapas, w końcu jest to czysta fizjologia (no dobrze, nieco nadprzyrodzoności również;)). Mamy różne progi bólowe, ale dzisiejsza medycyna posiada takie narzędzia dzięki którym pomoc i wsparcie jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Poza tym, w nas kobietach siła! Pamiętaj o tym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.rodzicpoludzku.pl/Plan-Porodu

Fragment z Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą:https://www.facebook.com/127723311188730/videos/278942053177854

All rights reserved © Koncept Bobo 2023