Autor: Aleksandra Kociuk

Rozejście kresy białej – co zrobić, gdy już wystąpiło?

Jeśli będąc w ciąży lub po niej, zauważysz u siebie objawy rozejścia mięśnia prostego brzucha, nie działaj na własną rękę! Koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z kobietami w ciąży i połogu lub w uroginekologii. Tylko umiejętnie poprowadzona terapia przyniesie oczekiwane skutki na lata.

Ciąża 

W tym czasie już można pracować z problemem. Co prawda nie wykonuje się wtedy terapii manualnej mięśni brzucha, ani żadnych forsownych ćwiczeń. Najważniejsze jest wprowadzenie poprawnych zachowań i wzorców ruchowych do codziennego życia. Bardzo istotne dla powodzenia terapii są prawidłowe nawyki, które nie tylko zabezpieczą brzuch przed nadmiernym rozciągnięciem kresy białej, ale też ułatwią terapię po porodzie.

Zalecenia na czas ciąży znajdziesz tutaj: Rozejście kresy białej – jak go uniknąć? 

Rozejście kresy białej – jak go uniknąć?

Po porodzie

Rozpoczęcie rehabilitacji powinno się zacząć już w pierwszych dobach połogu. Podstawowe zasady są zgodne z zaleceniami rehabilitacji ciążowej. Korzystając z ogromnych możliwości regeneracyjnych organizmu w dalszym okresie połogu należy:

Po porodzie powinna odbyć się wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdza stan mięśni dna miednicy i na tej podstawie dobiera odpowiednie zalecenia, żeby można było bezpiecznie wrócić do formy. W Polsce na taką wizytę (płatną) udają się tylko nieliczne kobiety, podczas gdy we Francji jest to obowiązkowa, refundowana usługa. Świadome i prawidłowo wykonywane ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) mają ogromny wpływ na pracę mięśni brzucha, a co za tym idzie na rehabilitację rozejścia kresy.

Terapia rozejścia kresy białej nie opiera się na ściśle określonym schemacie. Dobrana w sposób indywidualny rehabilitacja to połączenie kontroli postawy ciała i prawidłowych nawyków na co dzień, systematyczne ćwiczenia rehabilitacyjne (z absolutną pewnością co do poprawnej techniki) oraz różnego rodzaju techniki manualne oraz metody wspomagające (np. kinesiotaping) stosowane przez fizjoterapeutę w czasie wizyt.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023