Autor: Aleksandra Kociuk

Co robić, gdy w ciąży boli kręgosłup?

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie dochodzi do dużych zmian w organizmie, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży i jej szczęśliwe zakończenie. Nawet jeżeli zmiany zachodzące w ciele są naturalne i zgodne z fizjologią, to często skutkują objawami bólowymi m.in. ze strony kręgosłupa. Umiejętnie prowadzona fizjoterapia umożliwia złagodzenie, a nawet wyeliminowanie bólu głowy i pleców, rwy kulszowej i wielu innych przypadłości.

Przyrost masy ciała skumulowany w okolicy brzucha oraz piersi jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia mechaniczne w ciele przyszłej mamy. Zmienia się waga ciała i położenie środka ciężkości, a to z kolei prowadzi do przeciążeń i dolegliwości bólowych. Najbardziej zauważalne są: pogłębiona lordoza lędźwiowa, wysunięcie głowy w przód, zwiększone napięcie więzadeł i mięśni w środkowym oraz dolnym odcinku kręgosłupa. 

Zmiany te mogą być przyczyną dyskomfortu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Natomiast przygięcie szyi wraz ze zwiększoną lordozą mogą powodować u kobiet w zaawansowanej ciąży ból, drętwienie i osłabienie siły kończyn górnych. 

Odczuwanie bólu wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania ciąży i ulega nasileniu podczas ciąży mnogiej. Wystąpienie bólu kręgosłupa może wiązać się z nadmiernym przyrostem masy ciała oraz nieprawidłowym stylem życia ciężarnej. 

Często już jedna lub dwie wizyty u fizjoterapeuty pozwalają znacznie zmniejszyć uciążliwe objawy bólowe, poprawiając kondycję psychofizyczną pacjentki. Odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia przyczyniają się także do poprawy funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, przez co przyszłe mamy mają lepszą tolerancję na wysiłek fizyczny podczas ciąży i porodu.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, z których można korzystać w ciąży to:

Zabiegi terapeutyczne oraz masaże mogą być wykonywane wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego ciążę. Wybierając gabinet trzeba zwrócić uwagę czy masażysta/fizjoterapeuta ma doświadczenie w pracy z ciężarnymi. Jest to bardzo ważne! Od tego zależy bezpieczeństwo i dobre samopoczucie mamy oraz dziecka. 

All rights reserved © Koncept Bobo 2023