Autor: Monika Czech

Najczęstsze dolegliwości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ciąża to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Niestety w trakcie jej trwania, zwłaszcza w I trymestrze możesz doświadczyć wielu nieprzyjemnymi dolegliwości pochodzących z przewodu pokarmowego. Choć są one typowe dla tego okresu, stają się nierzadko zmorą, powodując gorsze samopoczucie psychiczne oraz wpływając negatywnie zarówno na stan odżywienia Twojego organizmu jak i rozwijającego się płodu. Do najczęstszych problemów należą: nudności i wymioty, wzdęcia , zgaga, zaparcia. Dolegliwości te wynikają głównie ze zmian jakie zachodzą w Twoim organizmie, który w okresie ciąży dostosowuje się do nowych warunków fizjologicznych obejmujących zmieniającą się gospodarkę hormonalną oraz rozwój płodu.

NUDNOŚCI I WYMIOTY

W przypadku pojawienia się tych dolegliwości powinnaś:

W przypadku gdy występują u Ciebie poranne nudności spróbuj spożywać śniadania jeszcze w łóżku, w postaci ciepłego mleka lub suchych produktów np. sucharków, chrupkiego pieczywa, wafli ryżowych.

Gdy wymienione dolegliwości nasilają się w drugiej połowie dnia, pomocne może okazać się jedzenie migdałów między posiłkami, picie wody z imbirem oraz suche przekąski.

Kolację spożywaj 2 godziny przed snem. Powinna ona składać się z produktów białkowych tj. jogurt, twaróg, jajko, chuda wędlina.

ZGAGA

Gdy pojawi się ta dolegliwość powinnaś:

WZDĘCIA

ZAPARCIA

Aby zapobiec zaparciom powinnaś:

Dodatkowo jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie zalecił inaczej, warto abyś pamiętała o umiarkowanej aktywności fizycznej np. spacery, nordic walking lub zajęcia na basenie.

Przeczytaj także "Aktywność fizyczna sposobem na przykre skutki ciąży?!":

Aktywność fizyczna sposobem na przykre skutki ciąży?!

All rights reserved © Koncept Bobo 2023