Autor: Magdalena Chwesiuk

Serce przy Sercu - zdrowo noszę cz. 1: Czym jest chustonoszenie i od kiedy zacząć?

Chustonoszenie to przygoda, która buduje więź, wzmacnia kompetencje rodzica, wspiera rozwój dziecka, a także ułatwia codzienne funkcjonowanie. Jest formą spędzania wspólnego czasu z dzieckiem. Jest początkiem wychowywania w duchu rodzicielstwa bliskości.

O chustonoszeniu często mówimy, iż jest to IV trymestr ciąży. W chuście maluszek jest:

A najważniejsze, że jest w bezpiecznie i zdrowo ułożony. Odpowiednio zachustowany noworodek ma podkurczone nóżki i zaokrąglone plecy. Jest w pozycji z podwiniętą miednicą, tak jak u Mamy w brzuchu.

Co daje nam chusta?

Takie grupy, osoby można spotkać zarówno na portalach społecznościowych. Często tytułowane są jako :"Chustoświrki". Chustonoszący rodzice spotykają się także w realnym świecie na kawę, oglądanie chust czy zwyczajną wymianę doświadczeń związanych z macierzyństwem i rodziną.

Od kiedy zacząć nosić?

Decyzję o chustonoszeniu można podjąć tuż po porodzie. Jeżeli mama i dziecko czują się dobrze, nie mają stwierdzonych medycznych przeciwskazań wówczas możemy zacząć nosić w chuście.

Wiązania w chuście długiej o splocie skośno-krzyżowym są odpowiednie już dla dzieci od pierwszych dni po porodzie. Często w praktyce jest tak, że rodzice swoją przygodę z chustą zaczynają około 6 tygodnia życia. Wtedy Mama kończy połóg, dziecko zazwyczaj jest po kontroli otrtopedy czy fizfoterapeuty. To dobry czas na czart w chustonoszeniu. A czas połogu można wykorzystać na kangurowanie - jako idealny wstęp do przygody z chustą.

Jako mama chustonosząca i doradca zapraszam Was do pięknego świata chust! Jeżeli zainteresował Cię ten temat już niebawem kolejna część. A w niej opowiem Wam jak zacząć zdrowo i bezpiecznie Waszą przygodę z chustą.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023