Autor: Polski Bank Komórek Macierzystych

Cesarskie cięcie a pobranie komórek macierzystych.

Cesarskie cięcie przeprowadza się u kobiet, które mają zdrowotne przeciwwskazania do porodu naturalnego. Po cesarce kobieta potrzebuje nieco więcej czasu, aby powrócić do pełni zdrowia niż ta rodząca siłami natury. Coraz częściej po porodach kobiety decydują się na pobranie komórek macierzystych z krwi lub sznura pępowinowego. W przypadku cesarskiego cięcia komórki pobiera się po wydobyciu łożyska.

Przebieg cesarskiego cięcia

Klasyczna cesarska wymaga pewnym przygotowań. Rodzącej na kilka godzin przed cięciem wykonuje się badania kardiotokografii (KTG), mierzy ciśnienie tętnicze krwi i zakłada wenflon, którym podaje się płyny, aby przyszła matka nie odwodniła się podczas akcji porodowej. Wskazania do cesarskiego cięcia muszą być potwierdzone przez lekarza specjalistę. Należą do nich: wrodzone lub nabyte wady serca, duże wady wzroku oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Anestezjolog podejmuje decyzję o rodzaju znieczulenia na podstawie stanu zdrowia matki. Lekarz za pomocą cienkiej igły wkłuwa się w między kręgi lędźwiowe, a znieczulenie zaczyna działać po kilku minutach.

Po cesarce

Ćwiczenia po cesarce należy ograniczyć do minimum. Połóg po takim zabiegu to okres około 2 miesięcy, w których organizm matki regeneruje się i odpoczywa. Jakikolwiek większy wysiłek fizyczny, z wyjątkiem spacerów, jest zakazany. Po samej operacji lekarze zalecają 24-godzinny odpoczynek w łóżku bez unoszenia głowy. Zrosty po cesarce powstają na skutek nieprawidłowego gojenia się ran, a ich obecność może wiązać się z dolegliwościami bólowymi zwłaszcza podczas stosunku.

Połóg po cesarce to czas, w którym kobieta musi szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych. Po każdej wizycie w toalecie należy podmyć się wodą lub woda z użyciem delikatnych środków hipoalergicznych. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów oraz dodawania błonnika do codziennych potraw. Dieta po cesarce powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Należy unikać przede wszystkim potraw wzdymających oraz pikantnych. Inne powikłania po cesarce zdarzają się bardzo rzadko i należą do nich długotrwałe krwawienie oraz zakażenia bakteryjne. Proces oczyszczania szyjki macicy przebiega z wydalaniem tzw. odchodów poporodowych przez około 6 tygodni od urodzenia dziecka. Niewielkie krwawienie po cesarce, obecność śluzu oraz skrzepów krwi to naturalne zjawisko oczyszczania się macicy. Blizna po cesarskim cięciu być może jest nieestetyczna, jednakże za pomocą dzisiejszej technologii laserowej można się jej pozbyć niemal bezboleśnie.

Proces pobrania komórek macierzystych

Komórki macierzyste można pobrać tylko raz w życiu – tuż po porodzie. Te cenne komórki wydobywa się z krwi pępowinowej lub sznura pępowinowego. Komórki macierzyste mają zdolność różnicowania się w kilka rodzajów tkanek, dlatego mogą być wykorzystane w leczeniu wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do pobrania. Wtedy komórki pobiera się po wydobyciu łożyska.

All rights reserved © Koncept Bobo 2023